Aklım nerede hiç bakmayın

Daha kırkını çıkarmamıştık ama göçüp gittiysen helvanı yiyorum?

Yeterince cefamı çektim sanırım. Ne kadar zor bir şeymiş melankolik havalarda yaşamak. Bana herkes ‘Uçlarda yaşıyorsun.’ derdi de bu biraz fazla mı oldu acaba. Tamam üzüldüm, ağladım, eve kapadım kendimi de çok sıkıldım. Üzüldüğüm şeyi de görseniz, burnunuza götürmezsiniz. E haliyle sıkılınca dedim kendime ‘Kızım, artık bir toparlan.’ diye. Çok sıkıldım bir aydır sürekli aynı muhabbetin dönmesinden. Hangi ortama girsem ‘Ya siz çok iyi anlaşıyordunuz.’ lafları. E canım benim bu işler iyi anlaşmakla olmuyor. Toplum içinden çıkıp baş başayken yaşadığımız kavgaları görsen iki dakika durma ayrıl derdin… Biz size görmeniz gerekeni gösteriyorduk, bazen de foyamız ortaya çıkıyordu tabii. Her şey o kadar sarpa sarmış ki!

‘Onsuz yapamıyorum.’ lafını diyenleri de anlamıyorum. O kadar da güzel yapıyorsunuz ki. Valla ben anlamadan olup bitmiş zaten her şey. Regl olup hormonlarımın altüst olmadığı dönemler dışında modum çok yüksek.

Bir de, hayatın yeni yeni karşınıza çıkarttığı şeyleri kollarınızı sonuna kadar açarak karşılayabilmek muazzam bir duygu. Ya hala heyecanlanabiliyorum inanır mısınız? Kalbim midir artık midem midir bilmiyorum da baya bir takım kelebekler bir takım uçuşmalar içindeler.

Benden beklenileni değil, canımın istediğini yapıyorum. Ben, keyfim ve kahyası bu şekilde istiyorlar çünkü. Neymiş yani; bana sen bakmıyorsan, devlet bakmıyorsa ben bakarım keyfime.

Yalan olmasın ben de üç beş gün ‘Yüce yukarıdaki bey ben n’apıcam şimdi ya nasıl yaşayacağım ühüğğ…’ diye gezdim de işte üç beş gün sürdü. Niye yazık ediyorum kendime, gül gibiyiz arkadaşlar gül gibi.

Nedenini sebebini bir kenara bırakın; olan olmuş bitmiş, ben cenaze törenini yapmışım, son yolculuğuna falan uğurlamışım sıra helva yeme kısmında. Çok severim helvayı, çok hem de.

Sadede geliyorum, ya da asıl yazacağım konuya. Birileri bana ‘Irmak çok hızlı gidiyorsun.’ dediğinde inanılmaz sinirleniyorum. Yahu bir odaya bir ömür hapis mi etmem lazım kendimi?

Belki de ayrılık acılarının bu kadar gündeme gelmesinin nedeni arkadaşların etkisi. Ben gayet toparlamışım kendimi sen niye bana saçmalıyorsun? Ülkece pembe dizi izlemeye bayılıyoruz zaten. O drama, o romantiklik, o ani duygu değişimleri yüreklerimizi hoplatıyor ama en son baktığımda benim hayatım pembe dizi falan değildi. Ciddi ciddi yaşamdan kareler sunuyor size. Milletin beklentisi kendimi her şeyden soyutlayıp evimde ağlamam. Bir yandan da sosyalleşmem gerektiğinden bahsediyorlar ama ironi burada başlıyor. ‘Sosyalleştiğim’ anda da ‘Yavaş gel!’ diyorlar. Kafalar karışık yani, şükür ki insanları pek dinlemeyen biriyim. Ben yaşıyorum işte, dokunmayın bana. Aklım başımda çok şükür, yanlışı doğruyu çok iyi anladım.

‘Hamdım, piştim, oldum.’ demek yerine olacağım demek lazımdır belki tabii ama bu kadar hızlı toparlanabilmemi ‘büyük resim’ dedikleri şeyi görmeyi başarabilmeme bağlıyorum. Bunca zaman göremediğim için de suçlamıyorum kendimi. Hislerimle hareket ettim, sorumluluk bendeydi, doğru bildiğimi yaptım sadece yanlış kişiden yanlış şeyler beklemişim. Minnoş kalbim ufaktan yanılmış yani.

Diyeceğim şu ki, üzüntülü bir dönemden geçen arkadaşlarınıza toparlanmaları için destek verirken kendilerini durdurmalarını asla söylemeyin. Ben helva yiyorum şu anda mesela. Kamu spotu niteliğinde konuşuyorum, herkesin bir şeylerin üstesinden gelme yöntemi farklıdır. Diretmeyin. Acılar yaşanmak için varsa, inanın yeterince yaşadığımdan emin olduktan sonra ayağa kalkıyorum. Diyorum ya, yaşamayı çok seviyorum. Kaçıramam Neolitik Çağ’dan kalan şeyler yüzünden… (hepinize birer öpücük emojisi)

Hadi bir de tatlı bir şarkı önerisi yapayım sizlere, Gece – Bana bir şarkı söyle . Konuyla apalakasız olsa da en sevdiğim türk grubu kesinlikle bu! Bu şarkıyı dinlerken ben de 1.05’teki kadının moduna giriyorum.. Keyifli dinlemeler!

Posted in: Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.