Kızılırmak

Irmak ile saçma anılara hoş geldiniz. Yazmasam olmaz diyip bugüne kadar 70 küsür şey yazdım, bir tanesinden daha zarar gelmez diye ümit ediyorum.

Bu sefer ele alacağım konu biraz fiziksel özellikler ve önyargılar hakkında.

Yaklaşık yarım yıl kadar bir süredir itinayla kızıla boyuyorum saçımı. 3 haftada bir boyadığım düşünülürse bu gerçekten zor ve sabır isteyen bir süreç. Keşke hayatımdaki diğer konularda da bu kadar istikrarlı olabilsem ama işte, olmayınca olmuyor.

Öncelikle toplumda yerleşmiş bir algıdan söz edececeğim sizlere, “Bir kadın saçını değiştiriyorsa hayatında doğru gitmeyen bir şeyler vardır, depresyondadır ve ilgi çekmeye çalışıyordur.” Senelerdir saçımı boyuyorum, kestiriyorum ama hiçbir zaman oturup “Ya evet ben depresyondayım. Milletin bana güzelsin demesi lazım hadi saçımı değiştireyim.” demedim. Çoğu kadının da böyle bir amaç güderek bunu yaptığını sanmıyorum. Kafamıza esiyor, canımız istiyor, yapıyoruz, size ne?

Gerçekten değişiklikten hoşlanan bir insanımdır ve ilk saçlarımı kızıl yaptığımda bir arkadaşım gelip direk “Depresyondasın dimi?” diye sormuştu. Afalladım, afalladım çünkü modum cidden çok iyiydi. İlgi çekmeye çalıştığımı ve hayatımdan sıkıldığımı vurgulayan belki onlarca cümle sarf etti bana. Kabul, belki eski saçımdan biraz sıkılmıştım ve yıllardır denemek istediğim kızıla kavuşmak istiyordum ama hayatımın geneliyle ilgili pek de bir sorunum yoktu. Olmasına da gerek yoktu çünkü bütün bu değişimin tek nedeni tatlı canımın öyle istemesiydi..

Gelelim asıl anlatacağım anıma. Geçenlerde çok alakasız bir şekilde konuşmaya dahil olan bir kadın bana gelip “Kızıl saç tam bir başkasının kocasını ayartma rengi.” dedi. Durdum iki dakika, yanıt bile vermedim. Çünkü evet bu da başka bir toplum algısı, kızıl saçlıysanız ayartmaktan başka bir işe yaramıyorsunuzdur. Akıllarda canlanan olay sadece ve sadece bu. Yazık biraz çünkü benim gibi bu olaya hayatında hiç bulaşmamış yüz binlerce kızıl vardır. Saç rengine göre böyle bir genelleme yapılmasının yanlışlığını tartışmayacağım bile çünkü değeceğini pek düşünmüyorum.

Bir noktada anlayamıyorum ama. Sarışınlar düzgün değil, esmerler ilgi çekmek için çabalıyor, kızıllar allaha emanet zaten falan filan derken saç rengi bırakılmıyor gerçekten. Kafamdaki tellerin rengi mi gerçekten benim karakterimi yansıtıyor. Hadi tamam bazı saç kesimleri fazla marjinal ve iddialı gibi durabilir ama insanların çoğunun kendi zevkleri dışında pek de belirli bir amaca hizmet etmek için böyle bir şey yaptıklarını düşünmüyorum.

Oturup bütün bu önyargılara isyanımı ve üzüntümü de yazabilirim tabii ama yahu, benim her ay 1 kere can hıraş saatlerimi vererek ince ince boyadığım saçlarıma nasıl laf ediliyor. Bütün cefasını ben çekiyorum. Duşa girdiğim gibi bütün su cinayet işlemişim gibi kıpkırmızı oluyor, yağmur yağınca üstümdeki her şey kırmızıya boyanıyor, boya yaparken muhakkak kulaklarımı yanaklarımı boynumu da boyuyorum. Oturup tebrik de edin demiyorum da, en azından önyargılarınızı silin azıcık. İnstagram postu olsaydı bu #kizillarisevin #kizillarinhikayesinibilmiyorsunuz #kizillarayardim #kizillarindurumucokkotu falan yazardım, siz farz edin ki ben bunları haykırıyorum.

•Aşağıya da halden anlarsınız belki diye üzgün bir fotoğrafımı bıraktım. #prayforirmak

Küçücük bir şeyden daha söz edip bitireceğim artık. Aslında bu bir espri. Saçlarımı ilk kızıl yaptığımda kardeşim benimle Kızılırmak diye dalga geçiyordu. Şimdi bu biraz daha viralleşti sanırım çünkü son 6 aydır bana hitap edilme şekillerinde bariz bir “kızılırmak” ibaresi görüyorum.

Posted in: Genel

Kızılırmak” için 2 yorum Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.