Eğitim sistemsizliği

Bu yeni değişen sistemden en çok etkilen benim galiba, cidden. Canlı canlı her saniyesini yaşıyorum çünkü. Bugün 2 hafta sonunda Başbakanımız yeni sistemi açıklayabildi. 8 hafta sonra girilecek sınavı yani. 

Her soru açık uçlu olacakmışmış, test kalkıyormuşmuş. 12-13 yaşındaki çocuklar senelerdir test çözerek büyüdü ve gerçekten 8 hafta içinde bir anda bambaşka bir sınav sistemine entegre olmaları bekleniyor. 

Benim kardeşim 13 yaşında şu an ve yaklaşık 3 senedir Teog’la yatıp kalkıyordu. Gerçekten kolay bir sınavdı o konuda yalan yok. Geçen sene öyle bir sınav yaptılar ki 16-17 bin tane birinci çıktı. Millet fulleyip Robert’e Galatasaray’a girme hayalleri kurarken kendini apalakasız bir lisede buldu. Burada baştan düzeltilmesi gereken bir yanlış vardı zaten.

Hedef şimdi stresten uzak, zorlamadan liseye geçebilmek belki de her lise aynı eğitimi vermezken bir anda dümdüz düşünmek neden ben bunu anlayamıyorum.

Ben 3 senemi SBS’ye heba etmiş biriyim zaten. 6.sınıfta hala ben Barbie’lerimle oynarken önüme onlarca test konulup çözmem beklendi. Bırakın testi, dersaneye gittim 3 sene. Gerçekten küçüktüm, anlayamıyordum. Yabancı liseymiş anadolu lisesiymiş bilmiyordum. Matematiğim ilkokulda çok zayıftı zaten. Japonca gibi geliyordu bana matematik. Yok testlermiş, saçma sapan konularmış. Bir anda her şeyi halletmem gerekiyordu. Hadi 6-7. sınıfı kurtardım diyelim. Bir anda son sene “İlk iki senenizi saymayacağız sadece son sene puanıyla yerleşeceksiniz.” dendi. Söylentiydi tabii, aslı yoktu. Ama o an yaşadığım paniği çok net hatırlıyorum. Neye uğradığımı şaşırdım hani. Zaten nereye girmek istediğime dair bir fikrim yoktu. Asılsızdı ama sarsmıştı. 

Şimdi o senelerimi hatırlamak bile istemiyorum çünkü gerçekten zorlanmıştım. 3 seneyle de kalmadı zaten, tercih döneminde resmen bir 10 yaş yaşlandım. Benim kadar takan illaki vardır, ama bir o kadar da takmayıp şimdi cefasını çeken çok arkadaşım oldu.

Gel gelelim günümüze, dediğim gibi kardeşim bayadır hazırlanıyor sınava. Yapabilecek kişi her şekilde yapar dediğinizi duyar gibiyim, ama o iş öyle olmuyor işte. Şu an olayın pek ciddiyetini algılayamıyor o. “8 hafta sonra bitecek zaten.” modunda ama lise, bence gerçekten hayatın dönüm noktası gibi bir şey. Bir şekilde üstünüze yapıştırılan bir etiket ve olduğunuz yerden memnun değilseniz gerçekten zorlamanız gerekiyor bir yerlere gelebilmek için çünkü bu bir nevi üniversiteye giriş bileti. Onu da geçtim, mesleğinize giden bir yol belki de.

Geçen sene sonundan beri harıl harıl Teog’a çalışan bir öğrenci düşünün. 4 şık arasından doğrusunu işaretlemeye çalışan biri şu an şıksız kaldı. Onu da geçtim, nasıl çalışacağını bilmiyor bile. Elinde ne ona yön gösterecek bir kaynak var ne de örnek soru. Bomboş yani. Pes eden o kadar çok insan olmuştur ki, düşündükçe üzülüyorum.

Bizim ülkenin adeti bu, saçma zamanlarda bir şeyleri düzeltmek için daha da mahvediyoruz. Bu sene bu değişim gerçekten zorunlu muydu, bilmiyorum. Ama birilerinin hayatlarıyla oynandığı kesin.

Ben bir abla olarak sinirliyim. Yaşadıklarımdan biliyorum, deneyimlerimden ve önümdeki kardeşimden. Eğitim sistemi biraz deneme tahtası oldu, biz de içinde heba oluyoruz.

Olacağı buydu zaten, eğitim sistemini eğitimsiz 3-5 rafadan yumurta tip hazırlarsa (pardon, bozup bozup tekrar yaparsa mı demeliyim?) olacağı budur. Puzzle’a çevirdiler iyice, eksik parçaları da siz tamamlayamıyorsunuz zaten, o kısmı kader olarak gördüğümüz aristokratik sonsuz bilge liderlerimiz hallediyor. Sakın olun ya, en fazla hayatınız kayar. Çok oyun dönüyor da, yazmaya bile elim gitmiyor.

Posted in: Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.