Ego İdeal

Şu an hayatımda tek bir amacım varsa o da kendimi keşfetmek sanırım. Bütün sınırlarımı zorlamak ve ötesine geçebilmek.   Lisedeki psikoloji hocam “ideal de moi”dan yani kişinin ulaşmak istediği kendi ideal halinden bahsetmişti. Bilmiyorum, o gün çok etkilendim. Süperegomu tatmin etmekten çok ulaşmak istediğim noktaya gitmem için bir yol gibi gözükmüştü bana.

Henüz ilk yaşımız bile dolmadan aynaya baktığımızda karşımıza çıkan görüntüyü bambaşka biri olarak tanımlarız. Karşımızdaki görüntüyü, ego ideale (ideal de moi) yorarız. Aynadakı yansımayla tanışmamız hem bir başkasını görmek, hem de başka birinin bizi gördüğünü keşfetmektir. Bizi biz yapan şey, daha doğrusu bütünlüğümüzü sağlamamız işte tam bu noktada başlar. Aynadaki sembolik bizi etkilemek için egomuz çalışmaya başlar ve bu da ego ideali oluşturur. 

Freudian ve Lacanian düşüncelerin aksine, bence biraz toplumu etkilemeye çalışmak yerine kendimizi etkilemeye çalışırsak, ego ideali daha çabuk bulabiliriz. Yanlış anlamayın, demeye çalıştığım şey sürekli daha iyi yerlere gelmek için kendimizi harap etmek değil. Sadece herkesin kendi etiğinde, kendi “iyi” idealinde başarmasına bir yol olarak görüyorum bunu. Kendi kapasitemizi kabullenmek yerine bunu biraz daha zorlayıp, genişletip belki de gerçekten olmamız gereken yere gelmek gibi düşünün.

Her ne kadar aynada karşımızda gördüğümüz kişi metaforik olsa da, imgeleri kaldırdığımız takdirde hepimiz kendi onayımızı bekliyoruz. Tek dikkat edilmesi gereken şey bence bu kendimizi onaylamanın çevre baskılarıyla oluşturulan ideal ego yaratımında payı bulunmaması. Belki diyeceksiniz, “Sosyal bir çevrede yaşıyoruz, bunlar dayatılıyor.”. Ben tamamen çevrenizi reddedip kendi kafanıza göre yaşayın demiyorum. Sadece çevrenin, popüler kültürün ve sosyetenin dayatmalarıyla kendi isteklerinizi karıştırmayın. Kabul görmek önce insanin kendinde biter. Siz kendinizi ne kadar kabul ederseniz içinde bulunduğunuz sosyete de sizi o kadar kabul eder. Etkilenmeler tabiiki olur, medeniyetten uzak yaşamıyoruz sonuçta ama içinde bulunduğunuz durumun farkında olmanın yanı sıra bunu değiştirebileceğimizi de düşünmemiz gerekiyor bence.
Kişisel gelişim hakkında inanilmaz bir bilgim yok. Psikolojiyi kendim araştırıp kendi fikrimce yorumluyorum. Dediğim şeyler size inanilmaz saçma geliyor bile olabilir. Ama dediğim gibi, bu da benim kendimi tanıma, keşfetme ve sınırlarımı zorlama sürecim. Araştırıyorum, okuyorum, gün içinde bile fikirlerim değişiyor bazen çünkü yeni şeyler öğreniyorum. Kimi zaman sırf farklı açılardan bakıp düşünce sistemimi kurmak için belli başlı kült düşüncelere kendi kendime kontra argümanlar sunuyorum. Öğretilen ve dayatılanları kabullenmek ya da aksine direk reddetmek yerine iki açıdan bakıp karar veriyorum. Çünkü ancak bu şekilde kendi ideal de moi’ma ulaşabileceğimi düşünüyorum. Herkesin kafasında olmak istediği bir “ben” vardır. Bunu çevremden özentilemeyip, kendi aşamalarımla keşfetmek istiyorum.  Çevredekilerin deneyimleri belki ders alınacak niteliktedir. Ama denemeden asla neyin sizi size götüreceğini bilemezsiniz. Zorlayın sınırlarınızı, keşfedin kendinizi. Kendinizin en iyisi olun, çevrenizdekilerin iyisi olmasanız da olur. İmkansız bir şey bu çünkü. Tonlarca insandan aynı anda onay beklemek belki egonuzu pohpohlar ama egonuzu, yani benliğinizi sağlam bir temele kurabilecek hatta üstüne onlarca kat dikebilecek sadece sizsiniz.

Posted in: Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.